تحول در زنجیره ارزش با بهره‌گیری از فناوری

مهدی عرب‌زاده یکتا در گفت‌وگو با پایگاه خبری افق تهران

مهدی عرب زاده یکتا صنعت هوشمند فناپ زیرساخت

شرکت‌های معدنی با فناوری‌های دانش بنیان آشنا هستند و مزیت‌ها را می‌دانند مسئله جذاب برای آنها این است که چگونه فناوری، کسب و کارها را به سمتی از زنجیره ارزش می‌برد که بتوانند محصولاتی تولید کنند که تا پیش از این، برنامه‌ای برای تولید آنها نداشته‌اند تا از این طریق برای خود، جایگاه جدیدی در صنعت ایجاد کنند. گفتگوی پایگاه خبری افق تهران با مهدی عرب‌زاده یکتا در رویداد معدنکاری را بخوانید:

مهدی عرب زاده یکتا مدیر ارشد توسعه کسب و کارهای صنعت هوشمند شرکت فناپ زیرساخت در حاشیه رویداد معدن‌کاری دیجیتال در خصوص تامین مواد اولیه به خبرنگار سرویس اقتصادی افق تهران در خصوص نقش فناوری در صنعت معدن گفت: چیزی که از قبل و به خصوص در این دو روز به عنوان اولین دستاورد خوشایند نمایشگاه مشاهده کردم، این بود که شرکت‌ها با فناوری‌های دانش بنیان آشنا بودند.

وی اضافه کرد: صنایع معدنی و فلزی در شکل سنتی خود کمتر به تغییر و تحول یا بحث دیجیتال توجه کرده اند. این کم‌توجهی هم طبیعی بوده است چرا که آورده زیادی از تولید و استخراج وجود داشت که این موضوع باعث می‌شده ضرورتی برای تغییر، احساس نشود. امروز بهای انرژی، رقابت‌های جهانی و عوض شدن مدل کسب و کار ایجاب می‌کند که فناوری در کسب‌وکارها رسوخ پیدا کند.

عرب زاده یکتا افزود: من در این رویداد شاهد بودم که آشنایی صرف با فناوری‌ برای شرکت‌ها جذابیت نداشت چون آنها با فناوری‌های دانش بنیان آشنا بودند و مزیت‌ها را می‌دانستند. مسئله جذاب برای شرکت‌ها این بود که فناوری، کسب و کارها را به سمتی از زنجیره ارزش می‌برد که می‌توانند محصولاتی تولید کنند که تا پیش از این، برنامه‌ای برای تولید آنها نداشتند تا از این طریق بتوانند برای خود، جایگاه جدیدی را در صنعت ایجاد کنند.

مدیر ارشد توسعه کسب و کار صنعت هوشمند شرکت فناپ زیر ساخت ادامه داد: تقریبا تمام شرکت‌هایی که در نشست حاضر بودند محصولات دانش‌بنیان ارائه داده بودند، یعنی خارج از مسائل تحریم و مشکلاتی که در راستای قرض گرفتن زیرساخت‌های پایه‌ای در این مدت ایجاد شد، در زمینه تولید محصولات دارای ارزش افزوده با فناوری‌های مولد، فعالیت کرده بودند.

عرب‌زاده یکتا در پایان در خصوص تاثیر تحریم‌ها اظهار داشت: به هر حال تحریم بی‌تاثیر نیست ولی نتوانسته باعث توقف تولید مبتنی بر فناوری شود. شرکت فناپ زیر ساخت نیز بدون وارد کردن کوچکترین چیزی از غرب در دوران تحریم، با قدرت مشغول به فعالیت بود تا بتوانیم به طور مستقل محصول تولید کنیم.